Fredag
5
Februari 2027
Sara kulturhus Scen 1 Skellefteå

Beethoven och Schumann

Beethoven vid flygeln och Schumann vid Rhen
Kvällen inleds med musik av värmländska Lisa Streich. Hennes musik spelas ofta av ledande orkestrar i Europa. Den här kvällen får vi höra hennes verk ALV framföras av Norrlandsoperans Symfoniorkester.

Därefter kommer Ludwig van Beethovens Pianokonsert nr 5, ofta kallad Kejsarkonserten. Här turas pianot och orkestern om att bära fram musiken. Solist är den brittiske pianisten Paul Lewis, känd för sina tolkningar av Beethoven. Konserten är en del av Beethovenåret 2027, då det är 200 år sedan tonsättaren gick bort.
Sedan står Robert Schumanns Symfoni nr 3 på programmet, ibland kallad Rhen-symfonin. Den skrevs efter att Schumann flyttat till Düsseldorf och inspirerats av landskapet kring floden Rhen. Lyssna gärna extra noga på den fjärde satsen, som är högtidlig och sägs föra tankarna till stora katedralrum.
...
Medverkande
Dirigent:
Solist: Paul Lewis
Norrlandsoperans symfoniorkester
...
Program coming soon!
...

Biljetter & tider

Fredag 5 Februari 2027 19:00 Boka hos Ticketmaster
KARTA
Visar platsen där evenemanget utspelar sig(Sara kulturhus Scen 1). Positionen är angiven av den som lagt upp evenemanget.

POPULÄRT I Skellefteå JUST NU:

Hett evenemang
Hett evenemang
Hett evenemang
Hett evenemang
Hett evenemang

HITTA EVENEMANG & BILJETTER

På Skellefteå.com kan du söka evenemang, biljetter och tillställningar från stora och små arrangörer i Skellefteå. Skriv in ett namn, välj datum eller bara tryck på sök.

Namn (Valfritt)

Från

Till

Välj leverantör

Nöje.se   Tickster   Ticketmaster

Sortera efter

 

Juli