En oberoende lokal portal som bevakar evenemang, nöje och större händelser i Skellefteå.

Sara Kulturhus Scen 4, Skellefteå

Snö – En vintersaga

En vintersaga i ord och musik En föreställning och ett tvärkonstnärligt samarbete mellan idéhistorikern och författaren Sverker Sörlin och tonsättaren och cellisten Johanna Sjunnesson, baserat på Sörlins bok "Snö - en historia".

Föreställningen "SNÖ – EN VINTERSAGA" Kan beskrivas som en förening av klimatandakt och ståuppmagi, där musik och berättande samverkar för att skapa eftertanke om hur snön påverkar oss, både fysiskt och känslomässigt.

Johanna Sjunnessons musikaliska språk som samspelar med texten präglas av klang, stillhet och lyssnande där cellon utgör ett självständigt konstnärligt lager i föreställningen.

Niklas Zachrisson är föreställningens producent och har även producerat Sverker Sörlins sommar- och vinterprat i P1.

Biljetter & tider

ONSDAG 14 OKTOBER 2026 19:00 Insläpp 18:50
Datum14 oktober 2026 19:00 Lägg till i kalender
PlatsSara Kulturhus Scen 4
Norra entrén Södra Järnvägsgatan
931 32 Skellefteå
KällaTickster
Senast uppdaterad12 oktober 2026