Söndag
6
April 2025
Hallen Skellefteå

I Skymningslandet

Dockteatern Tittut
En kväll när Göran ligger sjuk i sin säng får han – just när skymningen faller – besök av en märklig figur vid namn Herr Liljonkvast, som tar honom med på ett äventyr över hustaken. I det magiska Skymningslandet möter Göran bussar som går på vattnet, djur som talar och en kung och en drottning som sjunger sånger han aldrig tidigare hört.

Astrid Lindgren berättelser lovsjunger alltid fantasins möjligheter, och denna saga är inget undantag. Genom dockor och ett magiskt scenrum tar denna saga form tillsammans med mimiskt formspråk och nyskapad musik.
Från 3 år
Föreställningens längd: 35 minuter
Insläpp 10 minuter innan föreställningen börjar.
Rullstolsplatser och ledsagarplatser bokas hos Skellefteå Turistcenter tel. 0910-452510 och [email protected]
Ledsagare har fri entré och behöver förboka fribiljett hos Skellefteå Turistcenter.
Om det står att ni ska hämta ut reserverade biljetter på arenan är det inte på Nordanå utan på Skellefteå Turistcenter.
Foto till bilden: Markus Garder
Arrangör: Kultur och bibliotek Skellefteå kommun

Biljetter & tider

Söndag 6 April 2025 14:00 Boka hos Ticketmaster
KARTA
Visar platsen där evenemanget utspelar sig(Hallen). Positionen är angiven av den som lagt upp evenemanget. I Skymningslandet, Hallen

POPULÄRT I Skellefteå JUST NU:

Hett evenemang
Hett evenemang
Hett evenemang
Hett evenemang
Hett evenemang

HITTA EVENEMANG & BILJETTER

På Skellefteå.com kan du söka evenemang, biljetter och tillställningar från stora och små arrangörer i Skellefteå. Skriv in ett namn, välj datum eller bara tryck på sök.

Namn (Valfritt)

Från

Till

Välj leverantör

Nöje.se   Tickster   Ticketmaster

Sortera efter

 

Februari