
Joel
Joel, den prisbelönta låtskrivaren som ligger bakom platinabelönade och listtoppande låtar för artister som Isak Danielsson, Hanna Ferm och Peg Parnevik, har nu tagit steget ut i rampljuset som artist. Med sina två första singlar har han på bara några månader tagit Sverige med storm. Den virala succén "Lemons" blev en av vårens mest spelade låtar och har cementerat Joel som en av landets mest spännande nya artister.
Trots att majoriteten av Joels tid går till att skriva låtar för andra artister, är hans eget projekt "World's Worst Cowboy" ett av årets mest efterlängtade musiksläpp. Albumet, som släpps i höst, är en hyllning till hans uppväxt på landsbygden och visar hans unika förmåga att skapa gripande texter och koncept.
Joels musikaliska resa började med ett förlagsavtal från ingen mindre än ABBAs Benny Andersson, vilket lade grunden för hans framgångsrika karriär som låtskrivare. Nu är det dags för Joel att inta scenen på Sara Kulturhus och bjuda på en oförglömlig kväll fylld av känsla, energi och fantastiska låtar.
Biljetter & tider
Fredag 12 December 2025 20:00
Boka hos Ticketmaster
Boenden närmast Sara kulturhus Scen 2 natten mellan 12 och 13 December.



