
Popkörkonsert Sångkollektivet
Skellefteås nystartade körprojekt Sångkollektivet intar scenen!
Under ledning av Elsa Sundin och tillsammans med Mästerskapet bjuder de på en kväll fylld av sång och glädje. Med hela 120 sångare på scen får publiken uppleva pop i alla dess former – från pulserande dansgolvskänsla till finstämda ballader.
Sångkollektivet är ett nytt körkoncept i Skellefteå, skapat för att samla människor i alla åldrar som älskar att sjunga – oavsett om de är nybörjare eller har sjungit länge. Här står gemenskap, utveckling och sångglädje i centrum, med visionen att alla har rätt att använda sin röst, hitta sitt uttryck och känna styrkan i att sjunga tillsammans med andra.
Bakom satsningen står Elsa Sundin, utbildad körledare och själv uppvuxen i Skellefteå. Efter flera år av studier, arbete och turnéliv runtom i Sverige har hon återvänt hem för att bygga vidare på den körtradition hon själv en gång växte upp i. Med passion för både musikalisk precision och fri sångglädje skapar hon körmusik som engagerar – och en miljö där människor får växa genom sång.
När Sångkollektivet intar scenen blir det därför mer än en konsert. Det blir en glimt av något nytt som växer fram i Skellefteås kulturliv – ett projekt där mod, gemenskap och musik möts och förvandlas till något större.
En vinterkväll i sångens tecken – storslaget, glittrande och innerligt.
Välkommen till Popkörkonsert med Sångkollektivet.
Biljetter & tider
Söndag 30 November 2025 18:00
Boka hos Ticketmaster
Boenden närmast Sara kulturhus Scen 2 natten mellan 30 November och 1 December.



